Nagy ötlet lenne ellenzékieket besorozni a választások idejére

De sajnos nem lesz ilyen, téged viszont akár be is hívhatnak, de ez csak a polgármesteredtől függ. Sokan most döbbentek rá, hogy létezik kötelező polgári védelmi szolgálat.

Illustration for article titled Nagy ötlet lenne ellenzékieket besorozni a választások idejére

De sajnos nem lesz ilyen, téged viszont akár be is hívhatnak, de ez csak a polgármesteredtől függ. Sokan most döbbentek rá, hogy létezik kötelező polgári védelmi szolgálat.

Advertisement

Tényleg igaz, hogy jövő tavasszal, a választások előtt büntetésből ellenzéki aktivistákat fognak besorozni polgári védelmi szolgálatra? Nem, de jellemző, hogy ez a teória is előkerült, amikor a Cink olvasói szembesültek azzal az elvileg abszolúte tudható, de valójában senki által nem ismert ténnyel, hogy a polgármestere, ha úgy tartja kedve, bármelyik nagykorú, hazai lakhellyel rendelkező magyar állampolgárt behívhatja polgári védelmi kiképzésre és szolgálatra, aminek a megtagadása komoly pénzbüntetéssel jár.

A téma most úgy került elő, hogy egy megdöbbent IX. kerületi Tumblr-felhasználó kiposztolta a Bácskai János polgármestertől kapott behívóját. Gyorsan körbekérdeztem budapesti kerületeknél, hogy mindenhol így, véletlenszerűen csap-e le a Polgári Védelmi Kaszás a mit sem sejtő állampolgárokra. Kiderült, hogy nem. A dolog abszolúte a polgármester ízlésétől függ. Akadt ugyanúgy fideszes önkormányzat, ahol meghökkenten utasították el a gondolatát is, hogy véletlenszerűen hívogassanak be állampolgárokat, máshol viszont random sorsolnak a 30-40-es korosztályban.

Advertisement

Budafokon "nem általában lakosok kapnak „behívót”, hanem a védekezésben szerepet kapó szervezeteknek a védelmi szervezet kialakítása szempontjából kellő szakértelemmel rendelkező tagjai" – írta Sebes Gábor. A polgármesteri tanácsadó a hangsúly kedvéért meg is ismételte, hogy "a polgári védelem személyi állománya nem általában civilekből áll, akiket mindenféle megfontolás nélkül, véletlenszerűen „behívnak”", hanem jellemzően önkormányzati intézmények dolgozóiból. Rajtuk kívül a mentésben hesználható nagy munkagépek vezetői számíthatnak behívóra Budafokon, ami egy folyómenti kerületben teljesen logikus.

Advertisement

Aki pár kilométerrel északabbra, Újbudán lakik, az készüljön fel akár a legrosszabbra, a kerületben ugyanis a civil lakosság köréből halászgatják a törvény által a 100 ezresnél nagyobb településeknek előírt, 750 fős pv-osztagot. Milassin Levente sajtófőnök szerint a helyek kábé 90 százalékát már betöltötték, vagyis 70-80 hely még kiadó. Arról még nincs információja a kerületnek, hogy mikor és hány kiképzés vagy gyakorlat lesz, mert azt az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóságon rendelik el.

A rettegő olvasók kedvéért jegyzem meg, hogy az ember évente maximum 40 óra kiképzésre és 72 óra gyakorlatra kötelezhető, ezek idejére a munkáltatója térítést kap a katasztrófavédelemtől, a munkahelye pedig köteles elengedni, és az itt töltött idő nem csökkenti a szabadságkeretet.

Advertisement

Óbuda sem híve a civilek összefogdosásának, ők is a polgármesteri hivatal és az önkormányzati cégek állományából töltik fel a 750 fős keretet. Ez még folyik, vannak kiadó helyeik. Ők villantottak fel viszont egy igen jól hangzó lehetőséget:

Teljesen mindegy, hogy valakinek van-e határozata arról, hogy be van osztva a polgári védelmi szervezetbe vagy nincs, a kerület területén kihirdetett a veszélyhelyzet esetén, a polgármester bárkit beoszthat polgári védelmi feladatokra, aki a kerület területén tartózkodik. Azaz egy extrém példával illusztrálva: a Duna árad és ki van hirdetve a veszélyhelyzet (mint júniusban). Megjelenik egy ún. katasztrófaturista a gát környékén nézelődni, akkor a polgármestertől kapott felhatalmazás alapján a Polgári Védelem vezetője azonnal kijelölheti őt polgári védelmi feladatra, miután ellátták a szükséges felszereléssel. Az erről szóló írásos határozatot 72 órán belül kell kikézbesíteni az illetőnek.

Advertisement

Ugye milyen jó lenne? Ezért kiábrándító a levél folytatása:

A kerületünkben ezzel a joggal nem éltünk és lehetőség nem is kívánunk élni a jövőben sem.

Advertisement

Pedig megnéztem volna a homokzsákolásra kényszerített újságíró büntetőszázadot. Óbudán ez történik a behívó után:

A beosztás követően egyszeri alapképzésben, majd egyszeri szakképzésben részesülnek a kiválasztottak. Egyébként pedig elemi csapás, vagy olyan mértékű katasztrófa bekövetkezése esetén kerül sor berendelésre, amelyet az önkormányzat saját erejéből nem tud megoldani.

Advertisement

Kispesten már feltöltötték az 500 fős keretet, ők a ferencvárosi modell szerint válogattak, mondjuk nem az összes helyi lakos, hanem a 30-40 éves kor közöttiek közül. Kiképzés még nem volt. A beosztás az illető szakmájától függött:

Mindenkit igyekeztünk a foglakozásának megfelelően beosztani, tehát különleges jogrend idején is a saját munkáját fogja végezni. pl.: vegyész, biológus , vegyi-sugár felderítő raj. Szakács logisztikai egység. Targoncavezető műszaki egység, stb. Az állomány 85% a foglalkozásának megfelelően lett beosztva.

Advertisement

Nagy Endre sajtóreferens a kép árnyalása végett még azt is hozzáírta, hogy

nem olyan egyszerű a riasztás és a szolgálatra történő behívás. Szerencsére nagy katasztrófák nem történnek hazánkban, így nem kell tartani a behívástól. Amúgy pedig ahogy írtam, mindennek van egy feltétele és előzménye ami alapján lehet csak mozgósítani. Volt olyan személy akit most mentettek fel, és 1999-től volt beosztva, és a 14 év alatt egyszer sem volt mozgósítva.

Advertisement

Na de majd ha kitör a tűzhányó a kerületben!

A képviselők egyébként ennek a törvénynek a mergszavazásakor is észnél voltak, mert saját magukat és ez EP-ben ügyeskedő társaikat mentesítették a kötezettség alól, csakúgy, mint a bírókat, ügyészeket, fináncokat, illetve a felsőfokú diplomával rendelkező papokat, lelkészeket és rabbikat.

Advertisement

[illsusztráció: avakkomondor]

Vélemény, hozzászólás?