Erhu
Azok akik Kínában járnak,elbűvölve hallgatják az utcazenészek bravúros erhu játékát,csodálkozva nézik hogyan lehet két húron,ilyen bravúros technikával játszani.Az erhu ismert a zeneművész világban is,szólóban és kamarazenekarban is hallhatóak,jelentős koncerteken.
A videón zongora kísérettel hallhatjuk az erhu játékot.A dal címe:
Ballad of North Henan Province
Az erhu mai formájában a 18.század óta létezik, feltételezések szerint a 10 század körül került Kínába.Szakmailag pedig engedjük át a szót a wikipédiának:
“A nyárslantok közé tartozik, tehát egy hosszú rúdból áll, ami egy rezonátortesten halad keresztül. A húrok a rúd alsó végétől futnak a lábon megtörve a rúd felső végén lévő kulcsokig. A rezonátortest egy kifeszített kígyóbőrrel dobszerűen bevont hat- vagy nyolcszögletű fadoboz, a hátán nyitott. A hangszer hangolófejét denevér– vagy sárkányfej formájúra faragják ki, a kulcsok hátsó állásúak. A húrok eredetileg selyemfonatból, újabban acélból készülnek.Ülve játszanak rajta, a hangszer függőleges helyzetben a játékos bal combján nyugszik. A hangszernek nincs fogólapja, tehát a hangmagasságokat a balkéz ujjainak a húrokhoz történő szorításával lehet módosítani. A jobb kéz tartja a vonót, a hangszertető síkjára közel merőleges helyzetben, a nyak és a test találkozási pontjánál.A hegedűtől eltérően itt a hangszertestben nincsen lélek, ezért az erhu vonóval csak akkor szólal meg, ha a vonó a tető síkjára közel merőleges irányban mozogva gerjeszti a húrokat. Ezt a hangszer formája alapvetően lehetővé teszi, viszont ekkor az egyik húrról a másikra történő átmenetkor a vonót (vagy a hangszert) 180 fokban kellene megfordítani, ami nehézkessé tenné a folyamatos játékot. Ennek elkerülése céljából a vonó szőre a két húr között van átfűzve, így a vonó finom áthelyezésével, nyomásirányának megváltoztatásával oldható meg a két húr között az átmenet.”
Ne legyünk meglepve,ha hazai hirdetéseken is találkozhatunk erhuval.A képen látható hirdetés,35000 Ft-os induló áron jelent meg.
A parkokban,az utcákon is hallhatjuk a zenészeket,de a a hangszer népszerűsítése a Kínában is található Montessori iskolákban sem marad el,ahol különféle nemzetiségű gyerekek is megismerkedhetnek az erhuval.