De a Nemzeti Favágó Gyülekezetet nem kell, mert az szövetséges. Hogy mi van? Az új választási törvénnyel 2014-ben a 2006-os választást ismételjük meg – a 2006-os gaboni választást.
De a Nemzeti Favágó Gyülekezetet nem kell, mert az szövetséges. Hogy mi van? Az új választási törvénnyel 2014-ben a 2006-os választást ismételjük meg – a 2006-os gaboni választást.
A Magyarországnál 2,5-szer nagyobb Gabon a kisebbik Kongó és Kamerun között található, mindössze másfél millió ember lakja. Az olajban és esőerdőben gazdag országot 1967-től 42 éven át a képen látható apró termetű, bajszos férfi, Omar Bongo kezelte lényegében saját olajvállalataként.
Bongo uralkodása alatt mindig becsületesen megrendezték a választásokat, amelyeken valahogy mindig Bongo pártja, a Gaboni Demokrata Párt nyert. De korántsem ők voltak az egyedüli indulók. A Bongo életében rendezett utolsó, 2006-os parlamenti választás ugyanúgy hemzsegett a fantasztikusan vicces nevű kamu- és félkamupártoktól, mint a 2014-es magyar, azzal a különbséggel, hogy a ravasz elnök arra is ügyelt, hogy kormánypárti kamupártok is legyenek.
Így alakult a választás a 120 fős parlamentbe:
- Gaboni Demokrata Párt: 82 hely
- Nemzeti Favágó Gyülekezet: 8 hely
- Demokrata és Republikánus Szövetség: 3 hely
- Reformpárti Liberálisok Köre: 2 hely
- Szociáldemokrata Párt: 2 hely
- Republikánus Demokrata Gyülekezet: 1 hely
- Afrikai Fejlesztési Mozgalom: 1 hely
A Bongo-párt és a hat kamupárt adta a kormányoldal 99 helyét, az ellenzéki 21 hely sorsa így dőlt el:
- Gaboni Emberek Uniója: 8 hely
- Gaboni Unió a Demokráciáért és Fejlesztésért: 4 hely
- Gaboni Haladó Párt: 2 hely
- Demokrácia és Igazság Kongresszus: 1 hely
- Demokratikus Nemzeti Favágó Gyülekezet: 1 hely
- Afrikai Újjáépítési Fórum: 1 hely
- Független jelöltek: 4 hely
A választás tehát megtörtént, a gaboni emberek igazán nem mondhatták, hogy nincs kikből választani, a BBC be is számolt róla, fapofával leírva, hogy a Gaboni Demokrata Párt a korábbi választáson szerzett 91 hellyel szemben 80-nal kell beérje a következő parlamenti ciklusban. Ennyi volt a hír.
Bongo 2009 májusában hunyt el, mint a világ egyik leghosszabb ideje hatalomban lévő államfője – és mint a világ egyik legcsodálatosabb elnöki limuzinjának szerető tulajdonosa, amiről nagyon régen egyik kedvenc autós cikkemet írtam.
Azóta fia, Ali az elnök.
Markó Ferenc ötlete nyomán