Kategóriák
kulmar

a környezeti zaj- és rezgés elleni védelem különböző szabályainak módosításáról

Szakmámat tekintve zajvédelemmel folgalkozom. Van nekünk, zajosoknak egy pár rendelete, amik amúgy több sebből véreznek, de nem erről szeretnék beszélni, mert ez nem segít senkin, hiszen sok megkeresés és siránkozás után sem változott semmi.

Amit fontosabbnak gondolok, az a Hungaroring miatti jogszabálymodítás. A címben foglaltak szerint több rendeletet is érint a módosítás. A teljes javaslat itt érhető el.

Advertisement

Illustration for article titled a környezeti zaj- és rezgés elleni védelem különböző szabályainak módosításáról

Arról van tehát szó, hogy a bizonyos esetekben az amúgy meglévő határértékeknél nagyobb zaj kibocsátására is lehetőség van. Tipikusan ilyen esemény az építkezés, ahol elméletileg felmentést is lehet kérni a határértékek alól. Erre azért van szükség, mert pl. belvárosi környezetben – ahol a szomszéd ház simán lehet 15-20 m-en belül vagy akár a közvetlen szomszédságban is – megoldhatatlan hogy az érvényes szabályoknak megfelelő mértékű zajt bocsássunk ki. 2009-ben hasonló enyhítést engedélyeztek a zenei fesztiváloknak is, ezen belül a több napon át tartó fesztiváloknak, ami eléggé nagy mahaság. Mindezt úgy tették, hogy a területi különbségeket is figyelembe vevő határértékeket egységesítették. (Jelen módosítás már alkalmi rendezvényekről beszél időkorlát- és a kultúrális szó nélkül, tehát ezzel az amúgy helyesebb megfogalmazással folytatom) Így tehát az alkalmi rendezvényekre nappal (06:00-23:00) 65 dB-t, éjjel 55 dB-t engedélyeznek minden területen. Lássuk ezt táblázatba foglalva:

Illustration for article titled a környezeti zaj- és rezgés elleni védelem különböző szabályainak módosításáról

Advertisement

(A 3. és 4. oszlop az enyhítés nélküli határértékeket tartalmazza és a külöbség is ebből számolható)

Azt láthatjátok, hogy a különböző lakóterületek kívánatos zajterhelése között különbségek vannak, ezen belül pedig az éjszaka és a nappal között minden területen 10 dB a különbség. Praktikusan a Sziget is érint 2. sorszámú területeket, ahol tehát 15 dB-lel több terhet róhat a lakosságra a jelzett rendezvény. Ez a 15 dB csak a határérték-különbség, nyilván ha a rendezvény nélkül ennél kisebb zaj szokott lenni, a különbség ennél nagyobb is lehet.

Advertisement

Akkor tehát jöjjön a hab! A hab a nemzetközi licenccel rendelkező versenypályákkal van összefüggésben. Az ilyen pályákon úgy kívánják módosítani a rendelet(!), hogy az év 40 napján az “alap” határértéktől eltérő nappali határérték legyen. Pozitívum, hogy a nappali időszak alatt ebben az esetben a 8:00-20:00 óráig tartó időszakot értik, így tehát az éjszakai gyorsulási versenyek ebbe a körbe nem férnek bele. Alapból 5 dB-es enyhítést alkalmaznak a nappali időszakra a fenti táblázat értékeihez képest, ez lesz tehát kiindulási határérték. És ez után jön a kavar, mert a módosítás 40 nap felmentést ad az amúgy 5dB-lel enyhébb határértékek alól:

  • A zaj 30 napon keresztül minden területen meghaladhatja a 60 dB-t,
  • ezen belül 10 napon keresztül a 65 dB-t.

Ez magyarra fordítva azt jelenti, hogy a határérték

  • 10 napon keresztül 70 dB,
  • 20 napon keresztül 65 dB,
  • 10 napon keresztül 60 dB,
  • azon túl a már tárgyalt kiindulási határérték.

A 40 nap ellentételezésére max. 40 nap szünetet rendel el a kormány, vagyis annyi ideig nem működhet a pálya, amennyi idegig élt a felmentéssel.

Advertisement

Egy kis értelmezés:

A zajt nappali időszakban 8 órára átlagolva kell értelmezni, tehát pl. ha 79 dB-es zajt bocsátunk ki egy órán keresztül és utána csendben maradunk, akkor a végeredmény 70 dB lesz. (itt hívhatjuk segítségül Széplábi András írását)

Advertisement

Ez persze akkor is igaz ha egy zaj pl. 1mp-ig tart, ilyenkor a példánál maradva 1 mp-ig 114 dB-es zajt szólaltathatunk meg, hogy a 70 dB-es végeredményünk meglegyen.

Advertisement

Ezért tehát a 40 napig tartó bármilyen zaj 40 napig tartó csenddel való megváltása a teljes időre -3 dB-t eredményez, bár ez értelmezhetetlen, mert nem létezik pl. az éves átlag fogalma. Így tehát mindez parasztvakításnak jó, de másra nem, főleg mert még évszak szerinti kötelezés sincs benne. Simán kijön pl. télen a 40 nap, amikor egyébként is mindenki becsukózik, miközben a versenyek nyáron, melegben vannak.

És hogy a nagyságrendeket kicsit rendbe rakjuk, a kb. 30 dB az a csend, amikor egy faluban nincs különösebb zaj. A 40 dB az olyasmi mintha a nem túl közeli szomszéd füvet nyír, de ha becsukod az ablakot, akkor semmit sem hallasz. A 45-50 dB az az, amit pesten szinte bárhol tapasztalhatunk, akárhova is megyünk a belsőbb kerületekben. A 70 dB az az, amikor a Hungária körút mellett ácsorgunk, de ha ott egy normális ablakot be is csukunk, akkor még bőven nincs csönd a szobában. Ehhez a zajhoz már elég speciális ablakok szükségesek.

Advertisement

De a 8 órára átlagolt 70 dB-es zaj egy pálya mellett, az valami egészen más.

Az olyan amihez nem lehet elég jó ablakot venni, hogy a szobában aludni lehessen. Így tehát a gyerekek napközbeni alvása ellehetlenül 30-40 napon keresztül, amiből általában sok a hétvége, amikor nem az esetleg védettebb oviban vannak. Olyan zaj, amiben igazából nem lehet beszélgetni, csak ordítva.Olyan zaj, amiben a kertben való lét lehetetlen, hacsak nem éppen füvet nyír az ember.

Advertisement

Ami persze így volt eddig is, legalábbis mióta a pályát már nem csak évi pár alkalommal használják, de ezzel együtt is kérdés, hogy az állam meddig mehet el egészségkárosításban?

Magammal is vívódóm egyébként amikor egy-egy építkezésnél kell felmentést kérni, amikor a különböző zenés rendezvények szóba jönnek. Nem egyszerű dolog eldönteni, hogy mi az amit még érdemes elviseltetni az emberekkel és mi az amit már nem.

Advertisement

Az első példánál maradva, egy építkezés alőbb utóbb elmúlik, egy általános közlekedési zaj viszonylag állandó, vagyis nincsenek benne nagy kiugrások. De ha valaki élt már repülőtér közelében vagy akár a XVI. kerület megfelelő részén, ott előfordul, hogy egy-egy átrepüléskor fél-egy percig nem lehet beszélgetni.

És ezt szeretnénk napi 40 napig , ennél sokkal durvábban megengedni úgy, hogy semmilyen kötelezettséget nem róvunk az üzemeltető nyakába. Pedig normálisan ilyen helyeken az ablakcsere a minimum. De érdekes az is, hogy bár ezt leginkább a Hungaroring miatt csinálták, a rendelet nem teszi kötelezővé új építésű pályáknál az általános üzemi határértékek betartását.

Advertisement

Sok kérdés van tehát, amiben a szakma véleménye sem egyezik, de kérdések nélkül válaszok sem lesznek. Államunk – a mindenkori – pedig általában nem nagyon kérdez. Mondom ezt úgy, hogy mind az alaprendeletek, mind pedig a fesztiválok miatti módosítás még az előző kormány műve.

Ha van véleményetek, akkor alább fejtsétek ki, mert nagyon érdekel hogy hogyan látjátok mindezt ti!

Vélemény, hozzászólás?