Még tart a hosszú hétvége, egyszer tán az idő is emberibbre fordul – ha ma esetleg mégsem, holnap szinte biztosan –, érdemes elmenni kirándulni. És nem is kell messzire szaladni!
Még tart a hosszú hétvége, egyszer tán az idő is emberibbre fordul – ha ma esetleg mégsem, holnap szinte biztosan –, érdemes elmenni kirándulni. És nem is kell messzire szaladni!
Budapest környékén több szikla is van, a gyerekek meg imádják ezeket. Én legalábbis majd' megőrültem értük, amikor kicsi voltam. Mert valljuk be, a sziklák a temészet nagymenői, nem véletlenül nevezték el róluk a rockzenét. Kemények, érdekesek, mindenki rájuk akar mászni.
Az alábbi sziklákhoz nem áll semmiből eljutni, a BKV elvisz hozzájuk, és a séta is nagyon könnyű.
Tündér
A Tündér-szikla talán a legismertebb Budapesten. A Normafa és a János-hegyi Erzsébet-kilátó közötti szakaszon található, a libegőtől nem messze. Kőfejtőnek is használták, de 1977 óta védett terület, egy évvel később meg a Budai Tájvédelmi Körzet része lett.
Remete-sziklának is nevezik az alatta lévő remeteházról, illetve Szent Antal-sziklának a közeli Szent Antal szobor miatt. A legközismertebb nevét a Tündér-hegyről kapta, ahol található – ez a János-hegy egyik nyúlványa. Remek kilátás nyílik innen a városra, könnyű ide eljutni, még a Gyermekvasút is a közelben halad el. Szerintem a legtöbben már többször kirándultunk erre.
Végvári
A Végvári-, azaz Szent Mihály-szikla Budakeszinél található, Makkosmária közelében, a Mária-szurdokban. Piros sávval jelzett turistaút halad el mellette, Budapestről a legkönnyebben a KFKI csillebérci telephelyétől lehet megközelíteni, néhány kilométeres séta.
Pár hónapja voltam erre, könnyű a terep, egy-két rövidebb kaptatót leszámítva.
Oroszlán
Az Oroszlán a másik nagyon híres budapesti szikla. A II. és III. kerület határánál van, a Kecske-hegyen. A dolomittömböt egyébként utánfaragták, hogy még jobban hasonlítson az oroszlánra – erről csak egy információt talátam, mely szerint ez 1930-ban történt. Az állat feje már nincs meg, a városi legendák szerint a második világháborúban szovjet katonák robbantották le, hogy a mellette lévő ösvényen elférjenek a járművekkel.
A sziklához könnyű eljutni, a Batthyány térről induló 11-es busszal kell a Nagybányai út végállomásig menni, majd onnan a Látóhegyi úton az Árpád-kilátóig, utána a Glück Frigyesről elnevezett sétaúton kell haladni. Az ő javaslatára építették meg az előbb említett Árpád-, de az Erzsébet-kilátót is a János-hegyen. Az út a szikláig egy kilométer sincs, a teljes körtúra is két óra alatt teljesíthető.
A szikla fölött található az Oroszlán-barlang, ami 11 méter hosszú és 4 méter magas.
Teve
A Teve-szikláért Pilisborosjenőig kell menni. A nevét az Oroszlán-sziklához hasonlóan a formájáról kapta, egy bizonyos szemszögből nézve dromedárhoz hasonlít az alakja.
BKV-val el lehet jutni Pilisborosjenőig, a 218-as a Szentlélek térről indul. A kék sávval jelzett úton kell haladni, ez a szakasz az Országos Kéktúra része. A közelben található több barlang is, illetve a sziklától nem messze van az egri vár másolata, ezt az 1960-as években építették az Egri csillagok forgatásához, a helyi önkormányzat 2008-ban rendbehozatta.
Apáthy
Az Apáthy-szikla a II. kerületben található, nem messze az Ördög-árok lipótmezei szakaszától. A nevét az egykori tulajdonosáról kapta, 1977 óta védett terület – a dolomitrögön számos védett állat- és növényfaj él.
Ezt is a 11-es busz végállomásától lehet elérni, csak épp a másik irányba kell indulni. A Törökvészi út végétől a nyugat felé vezető, zöld sávval jelzett ösvény visz a sziklához.
Ha tudtok érdekességet még a fenti sziklákról, vagy esetleg olyanokat is a közelben, amik nekem kimaradtak az életemből, akkor meséljetek a kommentekben!