Zaha Hadid Budapestre is tervezett már szürreális csodát, a Szervita térre, de nekünk inkább az a szomorú, kommunista izé kellett, ami azóta is ott áll. Szöulban nem vacakoltak, nyolc és fél hektárt adtak az iraki építésznek, hogy csináljok valami jót. Csinált. Mindjárt kész.
Ez az ufócsiga látszik, ha kijövünk a metróból
Tavaly ősszel láttam először a Dongdaemun Design Plaza & Parkot, ami Szöul történelmi városmagjának keleti végén épült akkor már évek óta. A parkból, bevásárlóközpontból, divatcsarnokból és a felújított szöuli városfalból álló gigaberuházás a Dongdemunról, a nagy keleti kapuról kapta a nevét, ami pont a park mellett áll, a Cshonggjecshon patak másik oldalán. Akkor még erősen épülőfélben volt, de pár épületen már látszott, hogy mi lesz. Egy évvel később egy éjszaka feljöttem a metróból és ott állt a fűvel borított fantasztikus fémcsiga, éjszakai világításban. Szinte már kész, jövőre adják át.
Újonnan ültetett fenyők a csiga előtt
Dongdemun eleve érdekes része Szöulnak, a környék hemzseg a soha be nem záró boltoktól, éttermektől, gőzfürdőktől és kocsmáktól, és ettől az egésztől csak még érdekesebb lesz. Gigászi méretei ellenére – nyolc és fél hektár hatalmas terület, különösen egy városközpontban – egyáltalán nem dominál, gondolom azért, mert lapos, ívelt és nagy része fűvel borított. Gyönyörű, izgalmas, tágas és kérlelhetetlenül modern az egész.
Épülő sétány a parkon belül, háttérben a Szöult határoló négy hegy egyike, a Nakszan
Nem is az az érdekes benne, hogy szép-e, vagy hogy valaki szereti-e Zaha Hadidot, vagy épp gyűlöli, mert skrupulusok nélkül tervez az utolsó olajdiktátornak is repi toronyházat. Hanem az, hogy egy rondaságáról és élhetetlenségéről ismert város 15 éve alakítja át magát állati kellemes és modern hellyé, ami többek között ezzel is jár: meg kell keresni a legjobb építészeket a világon, adni nekik egy csomó helyet és pénzt, aztán várni, hogy mi történik.
A komplexumon átfut az 1397-ben épült, 18,2 kilométeres szöuli városfal egy felújított szakasza