Feladta magát Kínában, de futni hagyták a rendőrök? Így tudja több hazai kínai. Ezt a magyar rendőrség nem volt hajlandó sem cáfolni, sem megeősíteni a Cink kérdésére. Annyit megerősítettek viszont, hogy tényleg feladta magát.
Egy barátom Magyarországon élő kínai üzleti partnereivel vacsorázott. Az illetők jól ismerték a hazai kínai közösség ügyeit és a szó egy idő múlva a Nancy-gyilkosságra terelődött a szó.
A következőket mesélték: a helyi kínaiak tudomása szerint a gyilkossággal gyanúsított Yao Gaopeng rengeteget dolgozott, mégsem volt pénze, sőt súlyos adósságai voltak, mert a keresetét elverte. Kurvákra és drogra. Éppen ezért keltett meglepetést, hogy a gyilkosság után azonnal Pekingbe tudott menekülni repülővel, a barátom vacsorapartnerei szerint ugyanis nem volt annyi pénze, hogy megvegye a jegyet. Éppen ezért kezdtek úgy kombinálni, hogy valakinek a megbízásából ölhetett, aki kifizette a menekülését is. (A magyar sajtóhírek szerint ismerőseitől kért pénzt.)
A másik, hasonlóan vad pletyka az volt, hogy a férfi, miután megérkezett Pekingbe, rövidesen feladta magát a rendőrségen. Már megbilicselve vallatták, amint kiderült, hogy a tettet nem otthon, hanem Magyarországon követte el, mire gyorsan elengedték, azzal a szöveggel, hogy a két ország között nincsen kiadatási egyezmény, és csak papírmunkát csinálna nekik, úgyhogy tűnjön el.
Ez eléggé megfogható – ha kell cáfolható – eseménynek tűnt, ezért megkerestem a rendőrséget egy sor kérdéssel.
Ezeket kérdeztem tőlük:
– Mit lehet tudni most, hogyan áll a férfi ügye Kínában?
– Konzultált erről a magyar rendőrség a kínai kollégákkal az elmúlt néhány hétben?
– Pozitívan tudja a magyar rendőrség, hogy a férfi jelenleg is őrizetben van Kínában?
– Kiadatási egyezmény híján mit csinál a magyar rendőrség: lefolytatja a nyomozást ugyanúgy, aztán a megszerzett adatokat átadja a kínaiaknak, vagy egészen mást?
– Korábban, ha volt ehhez hasonlítható eset, mi volt a kínai gyakorlat: együttműködők voltak az ottani hatóságok? Ítéltek már el kínai állampolgárt nálunk elkövetett bűnért, miután visszautazott?
Amire ezt a választ kaptam:
Elektronikus úton érkezett megkeresésére válaszolva tájékoztatjuk, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság emberölés bűntett elkövetésének gyanúja miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen.
Az eljárás során megalapozott gyanú merült fel arra vonatkozóan, hogy a bűncselekményt egy kínai állampolgár követte el, aki ellen – tekintettel arra, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján a bűncselekményt követően elhagyta Magyarországot – 2015. május 19-én európai és nemzetközi elfogatóparancs került kibocsátásra.
Nemzetközi rendőri együttműködés keretében jutott tudomásunkra, hogy az elkövetéssel gyanúsítható férfi Kínában feladta magát. A kínai hatóságok felvették a kapcsolatot a magyar hatóságokkal.
Tekintettel a folyamatban lévő eljárásra, bővebb tájékoztatást nem áll módunkban adni.
Tehát az biztos, hogy feladta magát, arról meg nem mondanak semmit, hogy őrizetben van-e azóta is. Ami ugyan nem erősíti meg a budapesti kínai pletykát, de nem is cáfolja.
Yao Gaopeng mindeközben továbbra is ott van az Interpol körözési listáján mint keresett személy.
Tovább nem jutottam egyelőre. A papírforma azt mondja, hogy Yao Gaopeng azóta is a cellában ül, de izgalmas arra gondolni, hogy talán mégsem. Ebből látszik, milyen jók a pletykák.