Sokan kibuktak Franciaországban, hogy a sajtószabadság ellenségei is ott fognak menetelni a Charlie Hebdo-megemlékezés politikus vendégei között. A vállalhatatlanok listáján ott van Orbán Viktor is. Az Elysée-palotának magyaráznia kellett a dolgot.
Netanyahu, Lavrov, Orbán, Davutoglu, Bongo a sajtószabadsáért szervezett tüntetésen!!! Basar Al Aszad miért nem jön?
Ez egy jellemző Twitter-poszt a Le Monde témánkkal foglalkozó cikkéből.
Politikai rokonszenvektől függetlenül tényleg nagyon rossz érzés, ha az ember egy felemelő, a Nyugat alapértékei mellett kiálló esemény szégyenlistáján látja saját országa miniszterelnökét. Franciaországban annyira kényesek a sajtószabadságra, hogy egészen komoly morgás támadt, amiért olyan politikusok is ott demonstrálnak ma Párizs utcáin, akiket a sajtószabadság ellenségeinek tekintenek. És hogy ez nem valami jelentéktelen hisztiklub problémája, az abból is kiderül, hogy az ügyben az elnöki palota is közleményt adott ki.
A Le Monde szégyenlistáján – indoklással együtt – szerepel Ahmet Davutoglu török miniszterelnök, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, Ali Bongo gaboni elnök, II. Abdallah és Rania, a jordán királyi pár, Orbán Viktor magyar miniszterelnök, Sameh Choukryou egyiptomi külügyminiszter és Naftali Bennett izraeli gazdasági miniszter.
A törököknél – az ország a Reporters Sans Frontieres 180 országot felsoroló sajtószabadság-világrangsorának 154. helyén áll – decemberben ellenzéki lapok és tévék főszerkesztőinek és munkatársainak tucatjait tartóztatták le egy nagy akcióban, államellenes összeesküvés vádjával. A lista többi szereplőjénél is újságírók bebörtönzése vagy megfélemlítése a jellemző vádpont. Nálunk nem, a magyar miniszterelnököt a médiatörvény és a közmédia lenyúlása miatt tartják a szabad sajtó ellenségének. Orbánt úgy mutatja be a Le Monde, mint akit Európa keményen kritizált a sajtó és annak függetlensége elleni támadásai, illetve a 2010-es médiatörvény miatt. Ezen módosítottak, de az Európa Tanács szerint nem eléggé. A közszolgálati média nyílt kormánypropanadaeszközzé silányítása itthon teljesen természetes, a világban azonban megütközést kelt.
A sajtószabadság ellenségeinek tartott figurák megjelenésére, illetve az ez elleni tiltakozásra ezzel a közleménnyel reagált az elnöki palota:
Az elnök világosan fogalmazott. Tekintetbe véve, hogy a terrorizmus mekkora világprobléma, mindenkit örömmel fogadunk, mindazokat, akik készek segíteni nekünk, hogy megküzdjünk ezzel a csapással. Ezek a terroristák (…) megtámadták a sajtószabadságot, rendőrökre támadtak és antiszemita bűncselekményeket követtek el. Nem engedhetjük, hogy különbséget tegyünk az országok között és stigmatizáljunk egyeseket. Az összes érintett politikus világosan elítélte a Charlie Hebdo elleni támadást.