Szakály nagy vonalakban múlt pénteken azt mondta az MTI-nek, hogy a zsidók 1941-es deportálása idegenrendészeti probléma volt. Most előadott egy olyan bocsánatkérést, ami nem is igazából az.
Az MTI híre szerint tegnap az ATV esti műsorában magyarázta a kijelentését, most bemásolom a magyarázkodásának a nagyrészét:
Szakály Sándor vasárnap az ATV műsorában közölte, ő arról beszélt, hogy az 1930-as években Európa számos országában, így Magyarországon is, hontalan vagy állampolgárságuktól megfosztott zsidók éltek. Magyarországon 1941-ben körülbelül 15-35 ezer Szlovákiából, Lengyelországból, Németországból és Ausztriából menekült zsidó volt, akiknek az állampolgársága bizonytalan volt.
Randolph L. Braham történészt idézve azt mondta, hogy a Külföldieket Ellenőrző Országos Központi Hatóság megfogalmazott egy olyan igényt, hogy minden kétes állampolgárságú egyént ki kell utasítani Kárpátaljára, és át kell tenni a kelet-galíciai német hatóságokhoz.
Hangsúlyozta: ez lépés nem volt emberséges, a tragédia következménye, hogy 11-18 ezer Magyarországon lévő, alapvetően hontalan vagy állampolgárságát bizonyítani nem tudó embert "tesznek át" Galíciába, ahol ukrán és német milicisták illetve csapatok legyilkolják őket.
És hogy miért csak hunyorítva látszódik az egész bocsánatkérésnek? Nem a történelmi események leírása miatt, hanem azért, mert Szakály ezt így intézi el:
akit ezzel megsértettem, én megkövetem
Illetve:
bűntudatom nincs, mert nem követtem el bűnt az én felfogásom szerint. Lehet, hogy tévedtem