A fél internet kiborult az angol tanárnő esetén, akinek az egész életét követni tudja egy kémprogrammal a férje, ráadásul ő ettől nem is érzi rosszul magát. Sőt.
A Daily Mirrorban jelent meg a múlt héten Catharine Higginson története, aki tíz év házasság után nemrég véletlenül megtudta, hogy a férje egy nyomkövető alkalmazás segítségével látja az összes üzenetét, levelezését, be tudja azonosítani a hollétét, és még a beszélgetéseit is lehallgathatja. Catharine azonban a kezdeti sokk után inkább arról a végéről fogta meg a dolgot, hogy a férje így őt is és a három gyerekét is biztonságban tudhatja (az ő telefonjaikra is telepítette az alkalmazást).
Ezen aztán kibuktak a twitterezők, a Mirror egyik újságírónője pedig külön cikket is írt arról, hogy mennyire nem helyes, hogy Catharine férje azzal az ürüggyel kémkedik a családtagjai után, hogy valójában a biztonságukra ügyel.
A tanárnőt aztán a Buzzfeed is megkereste, nekik elmondta, hogy szerinte inkább az a furcsa, hogy más házaspárok eltitkolják egymás elől a jelszavaikat, pedig elvileg nem szabadna, hogy titkaik legyenek egymás előtt. Az sem zavarja, hogy ő nem olvashatja el a férje sms-eit, már csak azért sem, mert úgyse sms-zik senkivel.
Catharine szerint egy dolog a gyerekek igénye a magánéletre, és egy másik az, hogy a mai fiatalok Snapchaten a farkukról küldözgetnek fotókat, a Tinderen meg ki tudja, kivel ismerkednek meg. Különben is, van jobb dolguk, mint hogy a lányuk sms-eit olvasgassák egész nap, az appot csak nyomkövetésre használják. Igaz, a legidősebb lány annyira nem örült a Facebook tanúsága szerint, amikor az újságból értesült az egész történetről.
Catharine végső érve az volt, hogy egyébként is naivitás az interneten magánéletről beszélni, és csak ugyanúgy használják a technológia adta lehetőségeket, mint egyes nagy cégek, csak ők a gyerekeik biztonsága érdekében teszik.
Végül egy érdekesség: több kommentben is előkerült a "gaslighting" (kb. "gázlángozni") ige, amelyet arra használnak, amikor valaki szándékosan megpróbálja manipulálni egy másik ember valóságérzékelését.
Maga a szó a Gaslight (Gázláng) című 1944-es filmből jön, melyben Charles Boyer megpróbálja elhitetni Ingrid Bergmann-nal, hogy csak képzelődik, amikor furcsa dolgokat tapasztal a házukban, ezért a nő tényleg azt hiszi, hogy megbolondult. Hogy magyar vonatkozás is legyen: a filmet George Cukor rendezte.