És ekként az élen végzett a 2016. év madara versenyben.
Ha tudtuk volna, hogy van ez a szavazás, nem hagytuk volna, de sajnos elkerülte a figyelmünket.
Az a helyzet, hogy a haris ránézésre nem valami érdekes madár, és ezt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakemberei is így látják, akik azt várták, a sokkal ismertebb fürj és a kirívó megjelenésű ugartyúk sokkal esélyesebb a győzelemre, illetve az első két helyre.
A végeredmény ezzel szemben a következő lett az internetes szavazáson:
- haris 1524 szavazat
- ugartyúk 1291 szavazat
- fürj 1252 szavazat
Hogy hogy lehetett nem az ugartyúkra szavazni, azt nem értjük. Tessék:
Jó, természetesen nem akarjuk bántani a harist sem, ha nyert, hát nyert, van baja elég:
A recsegő hangot hallató haris nem csupán a síkvidéki, hanem a dombvidéki és előhegységi üde, magas füvű rétek védett madara. Élőhelye és hosszú távú vonuló viselkedése fokozottan veszélyeztetetté teszik. A gépi kaszálás egész fészekaljakat pusztít el, a mediterrán régió kíméletlen madárvadászata – csak Egyiptomban évi 9-14 ezer harist lőnek le és ejtenek hálóval csapdába – pedig a vonuló egyedeket ritkítja folyamatosan.
Viszont a haris érdekessége, hogy elsősorban szürkületkor és éjszaka énekel, amikor a jellegzetes recsegő hang – a faj latin tudományos neve is a hangutánzó Crex crex – a hidegebb, sűrűbb levegőben messzebb terjed.
Ezen felül:
Az év hátra lévő időszakában az MME szakmai stábja a haris fészkelő állományának védelmét segítő ajánlásokat dolgoz ki a gazdálkodók számára, emellett a madárfajt bemutató szóróanyagokat is készít, és országszerte éjszakai hariskereső túrákat szervez 2016 tavaszára.