Egészen elképesztő szintre emelte a kiterjesztett valóság technológiáját a Microsoft, ugyanis bemutatta, új holografikus (AR)-szemüvegét, a HoloLens-t.
A Sony Morpheus vagy éppen a Facebook Oculus szemüvege, egy színtiszta virtuális valóságot jelenít meg a viselője előtt, a Microsoft újdonsága viszont képes a felhasználó környezetét egybeolvasztani a digitális valósággal, ami újszerű felhasználói élményt ad, így alakul ki a kiterjesztett valóság.
Különlegessége még abban is rejlik, hogy a konkurensek által bemutatott eszközöktől eltérően, sem telefonnal, sem pedig számítógéppel nem kell összeköttetésben lennie, ugyanis a HoloLens egy magától működő eszköz, saját processzorral, grafikai vezérlővel, szenzorokkal és egy dedikált holografikus kijelzővel.
Több szemüveg összekapcsolására is van mód, tehát megosztható a látvány, így akár több felhasználó is nézheti egy időben ugyanazt, ráadásul internetkapcsolaton keresztül is van erre lehetőség, több ezer kilométerre is lehetnek egymástól, mégis együtt, közösen élvezhetik a virtuális hatást.
A HoloLens-el jóval élvezetesebb lehet akár egy sportmérkőzés is
Pár éven belül sokat fejlődhet akár az orvostudomány is
Kiderült az is, hogy csak és kizárólag vezeték nélkül működő példányok fejlesztésében és piacra dobásában gondolkodik a Microsoft, ugyanis szerintük a felhasználói élményt jelentősen ronthatják a tekeredő, folyamatosan útban lévő kábelek. Emiatt a HoloLens Bluetooth és WiFi kapcsolatot használ az adott rendszerhez való csatlakozáshoz.
Már elég sok mindenre fény derült, hogy mi mindenre is lesz képes az új technológia, ám egyenlőre még eléggé kezdetleges és korlátozott a szemüveg tudàsa.
Pl. maximum 5-6 óráig bírja az akkumulátora, aktívabb használat mellett viszont ez az időtartam 2-3 órára is csökkenhet.
Ennél is nagyobb problémát jelenthet a látótér nagysága, mert a HoloLens aktuális verziója által biztosított élmény jelenleg nagyjából olyan, mintha két méterről néznénk egy 15 colos kijelzőt. Ez az ügynevezett aktív megjelenítési terület, minden olyan virtuális tárgy, ami kívül esik ezen a részen, már kivágásra kerül.
Ez egy olyan probléma, aminek a megoldásán a Microsoft már dolgozik,
mivel a nagyobb aktív megjelenítési tér biztosítása alapvetően szükséges.
Tehát az elkövetkezendő időben, ezen negatívumok orvoslása lesz a feladat. Ahhoz, hogy a Microsoft a már folyamatban lévő koncepcióját kitökéletesítse olyanra amilyet megálmodtak, ahhoz még bizony idő kell.
A HoloLens fejlesztői kiadása, a Development Edition, 3000 dolláros áron érhető el, ami egy átlagfelhasználónak igencsak borsos. Azzal kapcsolatban viszont egyelőre nincs hír, hogy a végleges, kereskedelmi forgalomba szánt változat mikor érkezik, és mennyibe fog kerülni.
A készülék egyébként már kipróbálható, a Microsoft legnagyobb, New York-i üzletében…
Aki esetleg arra tévedne, éljen a lehetőséggel!