Brüsszel így nem engedi a reklámadót

Illustration for article titled Brüsszel így nem engedi a reklámadót

A mélyreható vizsgálat lezárultáig tilos a progresszív adókulcs használata, mert tisztességtelen versenyelőnyt teremthet bizonyos vállalatoknak, foglalt állást az Európai Bizottság. Brüsszelig ért a magyar médiaháború szele!

Advertisement

Brüsszel a vizsgálattal azt akarja kideríteni, hogy a reklámadó hatályos szabályozása összhangban áll-e az állami támogatásra vonatkozó uniós szabályokkal. A kormány egyébként már tervezi a reklámadó jelenlegi szabályainak módosítását. Lázár János, március 3-án utalt rá, hogy a jelenlegi sávos helyett egykulcsos adó bevezetését szorgalmazza, de akkor a konkrét javaslat még nem készült el.

Lázár emlékeztetett arra, hogy az EB két főigazgatósága – adó- és versenyjogi – is eljárást folytat Magyarországgal szemben a reklámadó miatt, ezért van szükség a módosításra, de most a Bizottság komolyabbat lépett.é Margrethe Vestager versenyjogi biztos a bizottság közleményének tanúsága szerint üdvözli a módosítási szándékot, és azt ígéri, hogy a részletes vizsgálat a reklámadó jelenlegi és módosított változatára egyaránt tekintettel lesz.

Advertisement

A bizottság közleménye arra utal, hogy Brüsszel azt kifogásolja, hogy a 0-tól 50 százalékig terjedő adókulcsok nem a nyereséget, hanem a reklámbevételeket terhelik. A bizottság szerint így a kisebb bevételű vállalatok még bevételükhöz viszonyítva is jelentősen kisebb adóterhet viselnek a nagyobb cégeknél, míg ha a nyereségre vetnék ki az adót, az indokolható lenne azzal, hogy a jövedelmezőbb vállalatok nagyobb terhet is elviselhetnek.

A bizottság emellett azt is kétségbe vonja, hogy összhangban lenne az állami támogatási szabályokkal a törvénynek az a rendelkezése, amely lehetővé teszi az elhatárolt veszteségeknek az adóköteles reklámbevételekből történő levonását. A brüsszeli testület világossá teszi: nem kérdőjelezi meg Magyarország jogát arra, hogy reklámadót szabjon ki, illetve hogy megállapítsa annak adókulcsait, de azt garantálni akarja, hogy az adók ne biztosítsanak szelektív előnyt bizonyos vállalatoknak versenytársaikkal szemben.

Advertisement

A bizottság azt is vizsgálja, hogy a szabályozás nem irányul-e kifejezetten a külföldön bejegyzett cégek ellen, mert ha így van, az a letelepedési szabadsággal is ellentétes lehet.

(via MTI)

Vélemény, hozzászólás?