Világszerte se szeri, se száma a híres énekeseket felidéző hasonmás versenyeknek. Lelkes amatőrök hada számára rendezik őket, talán a legtöbbször Michael Jackson és Elvis Presley utánzása volt a feladat. A legendák szerint Elvis Presley maga is elindult egy róla szóló versenyen, ahol második lett. Hollywood sem maradt le az utánzó versenyekről és szórakoztató filmet készítettek “Milliókért a pokolba” címmel, egy Elvis utánzó verseny történetéről. A film főszerepeiben Kurt Russelt és Kevin Costnert láthattuk. Kurt Russelre azért esett a választás, mert egy korábbi Elvis életéről szóló filmben ő volt a címszereplő. Érdemes az előzetesét megtekinteni. Ez a 2001-es film is hozzájárulhatott, a hasonmásversenyek azóta még rendszeresebb megrendezéseihez.
A mi esetünkben eltérünk a hagyományoktól és nem amatőröket hívtunk meg az Edit Piaf utánzó versenyünkre, hanem világhírű énekesek vethetik össze tudásukat.
Mondanunk sem kell, hogy 2007-ben készült Piaf életéről egy – nem akármilyen – film, melyre még az írás végén visszatérünk. A dal, amelyet a vetélkedőre kiválasztottunk, a csodálatosan szárnyaló La Vien En Rose lesz. Erre a dalra azért esett a választásunk, mert ez volt az említett nagy sikerű kétszeres Oscar díjas film eredeti címe is. A versenyzők nem helyezési sorrendben hallhatóak, az egymásutániság véletlenszerű. Megjegyezzük, hogy bár ezúttal csak hölgyek indulnak, és ezt a dalt már hallhattuk rengeteg férfi énekessel is, Louis Armstrongtól- Andrea Bocelli-ig . Ezúttal azért Lajossal- Joe Muranyi szólította így -bónuszként kivételt teszünk. Ha az itt szereplőkőn kívül találtok még a dalt előadó művésznőket, örömmel vennénk.
1. Edit Piaf az eredeti dallal:
2. Brenda Lee:
3. Mireille Mathieu.
4. Madonna:
5. Anne Carrere:
6. Danielle Andrade.
7. Celine Dion.
8. Grace Jones.
9. Ruzsa Magdi:
10. Iandra Brobecker evvel a dallal lett az év hangja Svájcban.
11. Az Így jártam anyátokkal film sorozatból:
12. Aertha Franklin:
13. Marion Cotillard színésznő, aki a minden idők legtökéletesebb Piaf film, a La Vien En Rose főszerepéért megérdemelten kapta meg Oscar díjat. A filmben így énekelte el a dalt:
A választott dalunkkal azonos című film, a La Vien En Rose előzetese:
Mielőtt az ígért bónusz következik szerkesztőségünk – kigyúrt személy mentes, békés körülmények között – holtversenyben, a 2.-es, és a 12.-es rajtszámmal induló Brenda Lee-re ill. Aertha Franklin-re szavazott.
14. Az ígért bónusz – Louis Armstrong:
Óbuda sem marad le a Piaf rajongók számára:
Az írásunk aktualitását Keresztes Ildikónak is köszönhetjük, aki a Turay Ida Színház “Égben maradt repülő” című darabjában a francia sanzonénekesnőt alakítja. Rajta kívül a hazai énekesnőink szinte mindegyike már műsorára tűzte Piaf dalait. Zsolnay Hédi, Sennyei Vera, Vári Éva csak néhány az előadók közül. A B.K.K.-ban pedig “Edit Piaf 100.” címmel nagy sikerű gálakoncerttel emlékezett meg a francia sanzonénekesnő születésének 100. évfordulójára, Csákányi Eszter, Kútvölgyi Erzsébet, Falusi Mariann, Kárász Eszter és Budapest Chanson Group.
A gála műsor invitáló füzete ezt írta Piafról:
Edit Piaf a sanzon királynője volt. Kevesen tudják, milyen személyes dráma húzódott meg a csillogás hátterében. A szülei alkoholisták voltak, a nagyanyja nevelte a kislányt. Az egyik bordélyházban nőtt fel, és az utcán énekelt és koldult, hogy éhen ne haljon. Az egyik párizsi varieté igazgatója figyelt fel a törékeny teremtésre és megnyitotta előtte a színpadra vezető utat. Néhány év leforgása alatt az egész világ Piaf lábai előtt hevert. Boldogsága nem lehetett teljes, a szerelme tragikus körülmények között meghalt.
Hadd egészítsük ki a “Néhány év leforgása alatt az egész világ Piaf lábai előtt hevert” mondatot avval, hogy az egész világ még ma is Piaf lába előtt hever, for ever!