És megkezdték az óbudai ipari szépség meghatározó épületegyüttesének állagmegóvási munkáit, ami igazán több a semminél. A címben és az imént leírt mondattal tudnám nagyjából összefoglalni az Óbudai Gázgyárhoz vezető szombati Ipar100 túra két fő tapasztalatát.
És megkezdték az óbudai ipari szépség meghatározó épületegyüttesének állagmegóvási munkáit, ami igazán több a semminél. A címben és az imént leírt mondattal tudnám nagyjából összefoglalni az Óbudai Gázgyárhoz vezető szombati Ipar100 túra két fő tapasztalatát.
A Budapest100 és a Kortárs Építészeti Központ szervezte sétát Beleznay Éva, volt budapesti főépítész vezette a Hajógyári-sziget budai szomszédságában lévő területen, amit már jó ideje a Graphisoft-park ural.
A séta a K-hídtól indult, ahonnan rögtön a Duna melletti Almási Balogh Lóránd utca platánsora alatt a száz évvel ezelőtt átadott gázgyár tiszti lakótelepéhez vitt utunk. Viszonylag kevesen tudják, hogy ez Graphisoft-parkig vezető sétány jó ideje végig nyitott, nekem is újdonságszámba mentek a százados fák lombjai mögé bújó százáves villák (mint a fenti például), amikben a gázgyár vezető mérnökei, tisztségviselői laktak.
Az aguincumi szobor- és épülettöredékekkel szegélyezett út a korábban zárt, ma már javarészt nyitott, részben közterületnek számító Graphisoft-parkba torkollik, aminek északi része jelenleg is le van zárva. Itt javában zajlanak különféle munkák, amik miatt továbbra sem lehet civileknek megközelítnei a lenyűgöző épületeket.
Én 2006 nyarán jártam utoljára a gázgyár területén, akkor egy rakás graphisoftos épület még csak tervasztalon létezett, régészek nagyban ecsetelgettek a feltárásokon, és az egykor büszke ipari épületek csendben romladoztak. Akkoriban több tanulmány is készült a gázgyár kulturális örökségéről, illetve annak legszebb darabjáról, a központi helyen lévő, műemlékileg védett víztoronyról és a mellette lévő három kátránytoronyról, ami akkor így nézett ki:
Mint azt Beleznay Éva szombaton elmondta, illetve ahogy a kósza hírekből néha hallani is lehetett, a hasznosítási tervek javarészt tervek maradtak, 2008-ban már éppen volt is valami, amit majdnem elfogadtak, de a politikai és beruházási érdekkülönbségeket azóta sem sikerült teljesen közös nevezőre hozni sajnos. Ami némileg örvendetes, és szombaton saját szememmel is meggyőződhettem róla, hogy Jabba palotáját már majdnem teljesen felállványozták – állagmegóvási céllal fogják felújítani az épületegyüttest:
Mindez azt jelenti, hogy értelmes hasznosításról továbbra sincs szó, de legalább odáig eljutott a gázgyár ügye, hogy nem hagyják maguktól összeomlani a legszebb épületeit.
A séta során még egy másik örömteli fejleményről is szó esett. A XX. század elején a főváros megnövekedett gázigényének ellátására felépített gyár kőszénlepárlással állított elő fűtésre és világításra használt gázt, valamint sok más hasznosítható anyagot. E bonyolult vegyipari technológiai folyamat azonban rengeteg környezetszennyező melléktermék keletkezésével is járt, amiket akkoriban leginkább a gyár területén való elásással tüntettek el és előfordult hogy ezek – például üzemzavarból kifolyólag – a talajba kerültek.
Az elmúlt években az ezzel kapcsolatos rekultivációs feladatokkal is haladtak valamelyest, például egész jól állnak a földcserével, és a gázgyári lakótelephez – ahol a munkások házai épültek fel – közel eső részen felszámoltak két olyan hatalmas tartályt, amik tele voltak egészségre veszélyes, bűzös anyagokkal.
Ez utóbbinak köszönhetően gyakorlatilag teljesen megszűnt az a környéket gyakran teljesen belengő, nehéz kátrányszag, ami még évekkel ezelőtt is érzehető volt, ha arra járt az ember. Erről persze a környéken lakók tudnának hitelesen beszámolni, mindenestre én most semmit nem éreztem abból a nehéz szagból, amit korábban mindig tapasztaltam.
Végezetül jöjjenek még képek 2006-ból és 2013-ból, hogy nagyjából lássuk mi változott és mi nem.
2006
Kicsit olyan, mint Jabba palotája a Jedi visszatérből
A tornyok közt felnézve
A fő kupola vasbeton héjszerkezetű, ha jól tudom
Csigalépcső vezet a toronyba
Életveszélyes állapotba kerültek a gyár épületei
Art deco óra
Rozsda falta a tornyok vaslépcsőit
2013
Tetőtől talpig felállványozva
Ez a csarnok is megmenekül
Kazánház
Ezen a helyen pár éve még javában folytak a régészeti ásatások, mivel a területen gyakorlatilag mindenütt római kori maradványok bújnak meg a földben
A gázgyár melletti kolónia sajátos hangulatú mikroklímájába érdemes belekóstolni egy szép őszi napon
A gázgyári lakótelep alatt kiterjedt óvóhely rejtőzik, aminek több lejárata is van a kertekben
Fotók: Nagy Attila/Cink.hu