Mögöttem az élet

Mondtam már, hogy az olyan könyveket szeretem, amelyek nemcsak fajsúlyosak és stílusosak, hanem történetük és lendületük is van? Gondolom, igen. Nos, a Salamon király szorong ilyen.

Illustration for article titled Mögöttem az élet

Mondtam már, hogy az olyan könyveket szeretem, amelyek nemcsak fajsúlyosak és stílusosak, hanem történetük és lendületük is van? Gondolom, igen. Nos, a Salamon király szorong ilyen.

Advertisement

Több mint harminc év eltelt a két Émile Ajar között, amit olvastam, de ez abból a szempontból nem különös, hogy közben, ha jól látom, nem jött ki tőle magyarul semmi más. Az Előttem az élet sok-sok kiadása után csak nemrég jelent meg aztán ez a Salamon király is a Parknál, ami amúgy még 1979-ben íródott. Később már nem is íródhatott volna – de erről később.

Az Előttem az élet biztos megvolt sok mindenkinek, meghatározó élménye a regény az én nagykamaszkoromnak is, és most azon csodálkozom, hogy azóta egyszer sem vettem elő megint. Vannak megmagyarázhatatlan jelenségek. Ahhoz képest, hogy annak egy kallódó kisgyerek a hőse Észak-Afrikában, a Salamon a másik véglet, ebben egy 84 éves dúsgazdag zsidó kereskedő próbál nem tudomást venni arról Párizsban, hogy az életnek előbb-utóbb vége lesz.

Advertisement

A több szálon bonyolódó sztori persze nemcsak róla szól, van itt egy csomó különös figura, a gengszterképű, de jólelkű és a bolygó sorsáért is sokat aggódó, valamint lexikonszócikk-buzi taxisofőrtől az elfeledett sanzonénekesnőn, a vagány könyvesbolti eladón és néhány megélhetési bevándorlón át egy lelkisegély-szolgálat számos munkatársáig. A legfontosabb kérdés az, hogy Salomon Rubinstein, a nyugdíjas nadrágkirály összejön-e évtizedek múltán Cora Lameneire-rel, a húsz évvel fiatalabb énekesnővel, aki egyébként igazán büszke rá, hogy a 2. világháború idején nem adta fel a náciknak a pincében rejtőzködő és érte szerelmesen rajongó kereskedőt – pedig tudta, hol található –, viszont meg sem látogatta soha, sőt összejött egy kollaboránssal. Ezt az alakot a háború után aztán kivégezték, és ha már úgy alakult, a nőjét is partvonalra tolták. Mindeközben azért az sem mellékes, hogy Jean, a 25 éves, kemény öklű, szívesen filozofáló és bizonytalan akaraterejű taxisofőr – nem mellesleg ő meséli el egyes szám első személyben az egészet – mire jut a végén a korban inkább vagy kevésbé hozzá illő nőkkel.

A regényben talán Salamon nadrágkirály szorong a legkevésbé. Ő nem hajlandó félni a haláltól, és ebből meg minden másból nem kevés mókás és szórakoztató fejlemény kerekedik ki, addig, amíg a helyükre nem kerülnek a dolgok. Közben nemcsak a történet van, nem egy könnyed és jelentéktelen lektűr ez, sorjáznak a vidám és pontos meglátások meg felismerések – mondtam már, hogy Jean szívesen filozofál –, továbbá az ügyesen megrajzolt és életteli figurák.

Advertisement

Ez például az egyik kedvenc idézetem:

Manapság, hála a tömegkommunikációnak, a hordozható rádiókészülékeknek és kivált a televíziónak, az egész világ láthatóvá vált. A modern idők legnagyobb forradalma ez: a világ hirtelen támadt vakító transzparenciája. Az elmúlt három évtizedben többet tudtunk meg magunkról, mint előtte évezredek alatt, és ez óriási trauma.

Advertisement

Remélem, kontextus nélkül is vicces – de tegyétek hozzá 1979-et. És van még sok hasonló.

Ezzel együtt szóvá kell tennem, hogy valamivel több szerkesztés ráfért volna a regényre, mivel egyrészt ismétlődő momentumok is akadnak, másrészt a vége el lett kenve, olyan érzésem támadt, hogy a szerző nem volt egészen biztos benne, hogyan is kéne befejezni. Úgyhogy úgy fejezte be, hogy valósággal árad belőle az élet szeretete és úgynevezett igenlése.

Advertisement

Azután nem sokkal később, 1980-ban az író egyszer csak fejbe lőtte magát és meghalt. Émile Ajar, akit akkor inkább Romain Garyként ismert az irodalom iránt érdeklődő közönség – hogy az Émile Ajar is a Roman Kacewként Vilniusban született francia háborús hős és sztárszerző álneve, csak később derült ki –, nem volt többé. Úgy látszik, sehogy sem hitte el magának, amit a Salamon királyban állított: vagyis, hogy sose késő.

Kár. De ti azért olvassatok mindennap!

Vélemény, hozzászólás?