Ez az állat egy tíznapos földimalac (Orycteropus afer), tíz napja született a győri állatkertben. A különös címre is van magyarázat.
Méghozzá az, hogy Bazsó „Karotta” Gábor barátomnak van egy Hangyász névre hallgató, kalandos történetű versenyautója, aminek a fenekén egy földimalac sziluettje látható:
A zoológiai katyvaszt a szerző néhány évvel ezelőtt kibontotta egy posztban:
Na jó, de mit keres egy földimalac egy hangyászon? Fordítói és illusztrátori szabadság. Az én konkrét autóm magyar beceneve Hangyász, de az angol anyagokban Aardvarknak [földimalacnak] hívom. Ennek főleg esztétikai oka van, az egyik nyelven az egyik hangzik jól, a másikon a másik. Mentségem, hogy biológiailag mindkettő hangyász a szónak abban az értelmében, hogy hangyákkal táplálkozó emlős, de a hangyászok a Vermilingua alrendbe tartoznak és Dél-Amerikában élnek, míg a földimalacok (Orycteropus afer) a csövesfogúak (Tubulidentata) rendjébe, és Afrika lakói.
A Győrben született földimalac, a versenyautó angol nevének ihletője jelent meg abban a verspárban, amit az autó gazdájával néhány éve írtunk egymásnak. Ezzel kezdtem én:
Pályaautó volt a gurgulázó Hangyász,
pénzért vezette Karotta, a nagy ász.
De fékre későn lépett,
utasa, Csang, bennégett.
Gyászolta Csang néni, nagy volt a han gyász.
Ezt írta válaszul ő:
Ó, rossz, Péter, e rím! E lik-
as légszívó csonka bár,
de rá kell szólnom a jó doktorra:
ne siessen úgy a csonkolt orr-torra,
még tomporon tolja a vad túróorra;
világraszólón kellemetlen affér,
ha szodomizál egy Orycteropus afer.
Azt mondanám, hogy döntetlen.
Fotók: Krizsán Csaba/MTI (a földimalac), Bazsó Gábor (az autó)