Emlékmás
Elismerem, hogy erősen túlzó a címben szereplő Kéziszerszámipari Művek említése,de aki nem tudja, hogy a Zeneakadémia előtt jár a Liszt Ferenc téren és messziről rátekint az emlékműre nem biztos,hogy felismeri,hogy az alkotás Sir Georg Solti emlékére készült.
A mű,amely közvetlenül az intézmény sarka előtt található,a Zeneakadémia világhírű növendékének Solti György karmesternek állít emléket.A felismerést jelentősen megkönnyíti a közelről már elolvasható Sir Georg Solti aláírás.Az emlékművet Párkányi Raab Péter alkotta és a karmester özvegye Lady Valerie Solti és Martonyi János jelenlétében,2013.október 22-én avattak fel.Az avató ünnepségen az elhunyt özvegye kiemelte,hogy Solti Györgynek a Zeneakadémián töltött diákévei,milyen jelentős hatással voltak zenei pályafutására.Martonyi János hozzátette,hogy Solti György mindvégig hűséges volt a hazájához, de ez a haza 1939-ben, majd 1945-ben elhagyta őt. Az 1990-es években újra egymásra találtak, és Solti György az emlékmű által “itthon van”.
A képen Lady Valeri Solti,a kis képkockában az alkotó látható a művével.
Menjünk egy kicsit közelebb:
A mű alkotójának Párkányi Raab Péternek egyébként igen sok közkedvelt köztéri szobrot,emlékművet köszönhetünk,Gobbi Hilda,Timár György és Bessenyei Ferenc szobra,csak néhány a sikeres művei közül.
Végül,meg kell említeni,Párkányi Raab Péterről,hogy színes alkotói fantáziájához fűződik a súlyos vitákat kiváltó Szabadság téri “A német megszállás áldozatainak emlékműve” is melynek a hivatalos avatása,a mai napig nem történt meg.
P.s.:ezúton is üzenem Szily Lacinak,hogy nagyra becsülnénk,ha a Solti György emlékműhöz hozzáfűzné,szokásos magas szintű szakvéleményét.Aki hallja adja át!